Kronika Bitwy nad Bzurą
26 Dywizji Piechoty Armii Pomorze od 12 do 16 IX 1939 r.

75. rocznica Bitwy nad Bzurą 26 Dywizji Piechoty

W dniu 14 września 2014 dokładnie w 75. Rocznicę forsowania Bzury przez 26 Dywizję Piechoty w Kozłowie Szlacheckim oddano hołd poległym żołnierzom wspomnianej dywizji.

Rocznicowe uroczystości rozpoczęły się o godz. 1200   Mszą św. w kościele w Kozłowie Szlacheckim koncelebrowaną przez ks. kapelana płk Kazimierza Krużela z parafii wojskowej w Skierniewicach i ks. Władysława Czaplickiego proboszcza tutejszej parafii.

Przed Mszą św. wójt gminy Nowa Sucha powitał zaproszonych gości, następnie wspomniał krwawą bitwę, która na naszej ziemi toczyła się 75. Lat temu. Następnie przypomniał , że za naszą wschodnią granicą toczy się wojna. Pokój nie jest dany raz na zawsze, o pokój trzeba zabiegać.

W Mszy św. brało udział 7 pocztów sztandarowych, oprawę muzyczną zapewniła orkiestra dęta im. 37 łęczyckiego pułku piechoty tak jak to czyni od 5. lat..

W czasie homilii ks. kapelan K. Krużel nawiązał do Bitwy nad Bzurą, w której to 26 Dywizja Piechoty toczyła krwawy bój na terenie Kozłowa Szlacheckiego, Nowego Kozłowa Pierwszego, Nowego Dębska i Brak.

Po Mszy św głos zabierali: p. Rafał Jóźwiak – Przewodniczący Rady Powiatu z Kutna i p. Adam Orliński Radny Sejmiku Mazowieckiego. Na koniec zaśpiewał chór seniorów Cantabile z Nowej Suchej cztery pieśni patriotyczne.

Po Mszy św. nastąpił przemarsz na cmentarz gdzie znajduje się  zbiorowa mogiła poległych żołnierzy z 26 Dywizji Piechoty w Bitwie nad Bzurą. Odczytano Apel Pamięci, trębacz odegrał melodię „Śpij żołnierzu” i zapalono znicze.

Następnie na łące pomiędzy cmentarzem a kościołem odbył się Piknik Patriotyczny zorganizowany wspólnie przez Stowarzyszenie Clonovia ze Starego Klonowca, GOK w Nowej Suchej i Społeczny Komitet dla Upamiętnienia Bitwy 26 Dywizji Piechoty z Kozłowa Szlacheckiego.

W czasie Pikniku Orkiestra Dęta im. 37 łęczyckiego pułku piechoty z Klonowca Starego dała koncert marszów wojskowych, Grupy Rekonstrukcji Historycznej: ze Skierniewic im.18pp, z Łowicza im. 10pp, z Kutna im. 37pp. Przeprowadzili  inscenizację potyczki pomiędzy Wermachtem a wojskiem polskim w czasie Bitwy nad Bzurą.

Wszyscy byli częstowani grochówką wojskową i ciastem upieczonym przez panie ze Stowarzyszenia Seniorów Gminy Nowa Sucha.