Kronika Bitwy nad Bzurą
26 Dywizji Piechoty Armii Pomorze od 12 do 16 IX 1939 r.

73 rocznica Bitwy nad Bzurą – Kozłów Szlachecki

Uroczyste obchody rocznicy Bitwy nad Bzurą w Kozłowie Szlacheckim decyzją Pana Wójta Gminy Nowa Sucha Macieja Mońki weszły na stałe do kalendarza uroczystości gminnych. Tegoroczne obchody 73. Rocznicy Bitwy nad Bzurą były podobne do obchodów w ubiegłym roku.

W dniu 16 września 2012 roku rozpoczęły się modlitwą pod przewodnictwem ks. proboszcza parafii Kompina Bogdana Zatorskiego na cmentarzu wojennym w Kompinie. Uczestnicy spływu kajakowego z transparentem: „SPŁYW KAJAKOWY SZLAKIEM BITWY 26 DYWIZJI PIECHOTY. KOMPINA – KOZŁÓW SZLACHECKI” ,przemaszerowali z cmentarza nad Bzurę ok. 500m. Spuszczono na wodę ponad 50 kajaków dwuosobowych, chętnych do uczestnictwa w spływie było dużo więcej. Tegoroczny spływ został „ uatrakcyjniony” przez bobry. Duże drzewo leżało w poprzek rzeki, dość skutecznie utrudniało spływ.

O godzinie 1500 została odprawiona Msza św. przez ks. Piotra Żądło z Sochaczewa i ks. proboszcza parafii Kozłów Szlachecki Władysława Czaplickiego. Pan Wójt Gminy Nowa Sucha powitał zaproszonych gości, poczty sztandarowe, GRH i orkiestrę dętą. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta im. 37 łęczyckiego pułku piechoty. Asystę pełniło siedem pocztów sztandarowych, GRH ze Skierniewic i dwóch Strzelców w mundurach Księstwa Warszawskiego. Piękne kazanie wygłosił ks. Piotr Żądło. Po Mszy św. odbyło się wręczenie jubileuszowej odznaki pamiątkowej Alfredowi Nowińskiemu przez Pana Przewodniczącego Rady Powiatu Kutnowskiego Rafała Jóźwiaka. Jubileuszowa odznaka została ustanowiona i wydana przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej z okazji 90. rocznicy zakwaterowania 37 pp w Kutnie. Następnie p. wójt Maciej Mońka w imieniu ofiarodawcy p. Arkadiusza Wasilewskiego zgodnie z jego wolą wręczył cztery akwarele : Urzędowi Gminy w Nowej Suchej, Szkole Podstawowej im. Bohaterów Bitwy Nad Bzurą w Kozłowie Szlacheckim, Henrykowi Bolimowskiemu i Alfredowi Nowińskiemu. Akwarele o wymiarach 60×40 cm. przedstawiają pobojowisko nazajutrz po bitwie 26 Dywizji Piechoty w rejonie Nowego Kozłowa A i Dębska Kasy. Wzruszający prezent. Ponadto p. A. Wasilewski przesłał wiersz poświęcony poległym żołnierzom z 26 Dywizji Piechoty.(Wiersz znajduje się w Zakładce Artykuły-Wiersze naznaczone piętnem wojny).

Po Mszy św. nastąpił przemarsz na cmentarz, uformował się barwny pochód na czele strażacy z OSP w Kozłowie Szlacheckim z krzyżem za nimi ułan na koniu, orkiestra dęta, GRH im. 18 pp, czterech członków Strzelca w mundurach z okresu Księstwa Warszawskiego za nimi poczty sztandarowe, zaproszeni goście i uczestnicy Mszy św.

Przy zbiorowej mogile poległych żołnierzy z 26 DP Piotr Paradowski z GRH ze swoją drużyną przeprowadził Apel Pamięci przy dźwiękach werbla, po czym złożono kwiaty w tym czasie Krzysztof Baranowski na trąbce grał „Śpij żołnierzu”.

Na zakończenie odbył się Piknik Patriotyczny w czasie , którego kawalerzysta Marek Drabik z Klubu Kawaleryjskiego im. 17 pułku ułanów wykonał pokaz musztry ułańskiej. Szablą ciął łozy i główki kapusty, lancą zdejmował pierścienie.

Pan Zbigniew Zagajewski jako konferansjer komentował pokazy ułańskie i zajmowanie stanowiska bojowego z armatą ppanc. Bofors przez GRH im. 18 pułku piechoty ze Skierniewic. Podał szczegóły umundurowania i sposób prowadzenia walki przez żołnierzy Księstwa Warszawskiego i jakie to ma odniesienie do historii oręża polskiego. Była to cenna lekcja historii.

Orkiestra Dęta im. 37 pułku piechoty z Kutna dała koncert dziewięciu marszów i utworów muzycznych.

Panie z Kozłowa i okolicznych miejscowości z pełnymi tacami przepysznego ciasta krążyły wśród zgromadzonych i z uśmiechem częstowały. Był poczęstunek żołnierską grochówką. Pod parasolem można było zjeść kiełbaskę , karkówkę z grilla i wypić piwo. Pogoda dopisała, było ciepło i słonecznie.

 

Akwarela o której jest mowa w tekście.

Link do filmu