Kronika Bitwy nad Bzurą
26 Dywizji Piechoty Armii Pomorze od 12 do 16 IX 1939 r.

Gablota – poświęcona Bitwie nad Bzurą 26 DP

 

W czasie inauguracji roku szkolnego w Zespole Szkół w Kozłowie Szlacheckim w dniu 2 września 2013 roku . Odbyło się uroczyste przekazanie gabloty o tematyce Bitwy nad Bzurą Szkole Podstawowej im. Bohaterów Bitwy nad Bzurą w Kozłowie Szlacheckim przez Społeczny Komitet dla Upamiętnienia Bitwy 26 Dywizji Piechoty w 1939r.Wymiary gabloty 1,5m na 1,0 m.

Zawartość gabloty informuje o patronach tej szkoły, o ich walce, o śmierci i o pamięci o nich.

Gablota podzielona jest na trzy części:

BITWA…. – opisany jest w skrócie wybuch wojny, bitwa toczona przez Armie Poznań i Pomorze, bardziej szczegółowo jest opisana bitwa jaką stoczyła 26 Dywizja Piechoty na naszym terenie w dniach 14 – 16 września 1939 roku, mapa przedstawiająca położenie wojsk 26 Dywizji Piechoty i wojsk niemieckich oraz kalendarium bitwy na naszym terenie. Jest również książka Piotra A. Kukuły „ Piechurzy kutnowskiego pułku” opisująca przebieg bitwy nad Bzurą na naszym terenie.

…NAZAJUTRZ PO BITWIE… zawiera opis przebiegu podejmowania ciał poległych żołnierzy i ich pochówek, zdjęcie z lat 40. Pomnika i zbiorowej mogiły w Nowym Dębsku, relacja p. K. Kapusty mieszkańca Nowego Kozłowa A przebiegu bitwy na naszym terenie, relację tą przekazał P. Kukule autorowi wspomnianej książki, kopia listy poległych żołnierzy sporządzona przez p. J. Wojdę, kopia notesu, który posłużył do spisu adnotacji w czasie pochówku, kopia niedokończonego listu poległego żołnierza, zdjęcia poległych żołnierzy, kopia nieśmiertelnika oraz kopia dwóch stron z zeszytu J. Wojdy z opisem przebiegu pochówku.

…PO LATACH. – zawiera zdjęcia i opisy uroczystości poświęconych Bitwie nad Bzurą, nadanie szkole podstawowej imienia Bohaterów Bitwy nad Bzurą, powstaniu Społecznego Komitetu Dla Upamiętnienia Bitwy 26 Dywizji Piechoty w 1939r, polowa Msza św. w 70. Rocznicę Bitwy nad Bzurą na dawnym polu bitwy 26 DP w Nowym Dębsku oraz o corocznych uroczystościach upamiętniających Bitwę nad Bzurą w Nowym Dębsku i w Kozłowie Szlacheckim.